رادار نقطه کور

رادار نقطه کور یکی از فناوری های بسیار موثر در خودرو است. سازندگان خودرو در حین ساخت ماشین همیشه با مشکل نقطه کور مواجه بوده اند. اما ما می توانیم با تکنولوژی جدید و با سیستم رادار نقطه کور کاملا بر نقاط کور ماشین نظارت دارشته باشیم. سیستم رادار نقطه کور دارای دو مدل الکتروسونیک و الکترو مگنتیک (رادار ماکروویو) است.

رادار نقطه کور چیست؟

رادار نقطه کور یا همان سیستم هشدار نقاط کور خودرو (BSD) همانطور که از نامش پیداست، یک سیستم هشدار دهنده برای نقاط کور خودرو می‌باشند. حال به کجای خودرو نقاط کور یا نقاط گرگ و میش گفته می‌شود؟ مواقعی که شما از آینه وسط ماشین یا آینه‌های بغل خودرو به عقب نگاه می‌کنید و وسیله نقلیه‌ای که به شما نزدیک می‌شود را نمی‌بینید، که معمولا از ستون‌های عقب ماشین می‌باشد، اصطلاحا به آن نقاط کور ماشین گفته می‌شود. مواقعی که شما از آینه‌های جانبی یا آینه های وسط به عقب نگاه می‌کنید، این آینه‌ها نمی توانند تمام محوطه عقب وسیله نقلیه را پوشش دهند و نقاط کوری این وسط وجود دارند که در ستون‌های عقب ماشین است مخصوصا مواقعی رانندگی در اتوبان‌ها و جاده های بزرگ، مواقع عوض کردن لاین، که حداقل برای چند ثانیه ماشین شما دیدکافی ندارد.بطور کلی هرچقدر وسیله نقلیه بلندتر و طولانی تر باشد نقطه کور بیشتری دارد، نقاط کور در اطراف وسیله نقلیه هستند اما اندازه و محل آنها با توجه به نوع وسیله نقلیه متفاوت است نقاط اصلی کور در مقابل در عقب و طرفین خودرو قرار دارد.نقطه کور منطقه ای خارج از دید راننده است که نمی تواند توسط راننده نه از طریق آینه‌ها و نه از طریق پنجره ها در حالت عادی دیده شود.

رادار نقطه کور در انتهای خودرو زیر سپرهای جانبی سنسورهای ماکروویو یا الکترو سونیک نصب می شود و لوگوی رادار نقطه کور روی آینه های خودرو نصب و تعبیه می‌شود. بعد از نصب شما به راحتی می‌توانید تصاویر پردازش شده را با کامپیوتر یا یک دوربین دیجیتال پردازش کنید و آن را تجزیه تحلیل کنید هرگاه که هر ماشینی از نقطه کور به ماشین شما نزدیک شود سیستم رادار نقطه کور به شما اعلام خطر کرده و اخطار می‌دهد. روش هشدار دهنده سیستم رادار نقطه کور معمولا با ایجاد صدای قابل شنیدن یا چشمک زدن نور در دید محیطی راننده ایجاد می‌شود.

پاسخگویی ۲۴ ساعته

کارخانجات خودرو سازی ولوو یکی از شرکتهایی است که سابقه طولانی در ساخت خودرو دارد. و مسئله ایمنی رانندگانش بسیار برایش مهم است. این شرکت همیشه سعی کرده به نحو احسنت مشکلات و معایب خودرو را رفع کرده و بیشتر به فکر سلامتی رانندگان می‌باشد. در سال ۲۰۰۵ اولین شناسایی سیستم نقطه کور ماشین توسط کارخانجات ولوو انجام شد و این سیستم اطلاعاتی به نام spot blind نام گذاری شد.

کارایی سیستم رادار نقطه کور در آن زمان نشان دهنده نزدیک شدن خودروهای دیگر از سمت چپ و یا راست راننده در نقاط کور خودرو بود که ماشین‌ها قابل رویت نبودند که سیستم رادار نقطه کور به شما هشدار می‌داد و یا هرگاه بخواهید از خط خود خارج شوید و به لاین‌های دیگر بروید این سیستم سیگنال نوشتاری خود را تغییر داده و با چشمک زدن نور به شما هشدار می‌دهد که این کار باعث خطر برای خودروی شما می شود و همچنین زمانی که وسیله نقلیه اطراف ماشین شما در سمت عقب چپ و راست نزدیک می‌شود از طریق هشدار روی آینه اعلام خطر می‌کند.

در دهه بعد کارخانجات فورد که سیستم رادار نقطه کور را متعلق به خود می‌دانست در ساخت خودروهای خود تعبیه کرد و آن را کامل‌تر نمود به طوری که به محض عوض کردن لاین هر خودرویی که برای راننده قابل رویت نبود و به ماشین نزدیک می‌شد در آینه دید عقب به سرعت نشان داده می شد و نور به سرعت شروع به چشمک زدن می‌کرد و در جایی که راننده دید کافی نداشت اعلام هشدار می‌کرد.بعد از آن شرکت سازنده آلمانی آئودی این سیستم را کامل‌تر کرد به طوری که سیستم رادار نقطه کور به محض نزدیک شدن خودرو به ماشین شما در فاصله ۴۵/۷ متری سریعا شناسایی می‌کرد و نور در آینه شما سریع شروع به چشمک کردن می‌کرد.

نصب رادار نقطه کور

اتومبیل‌های لوکس دارای سیستم امنیتی رادار نقطه کور هستند به محض اینکه سعی کنید مسیر خود را تغییر دهید و به خط دیگر بروید این سیستم سریعا به شما هشدار می‌دهد ولی بیشتر کارخانجات سازنده خودرو آپشن رادار نقطه کور را ندارند و بیشتر بصورت اختیاری از آن استفاده می شود و شما می‌توانید با هزینه‌ای مناسب این سیستم را در خودروی خود تعبیه نمایید و حسن بزرگ این کار شما جلوگیری از اتفاقات غیرمترقبه و احتمالی می‌باشد.

پیش از این برای اینکه راننده متوجه نقطه کور شود، در آینه های چپ و راست خودرو آینه های محدب کوچکی تعبیه می‌کردند که راننده با استفاده از آن نقاط کور خودروی خود را ببیند اما عیبی که این آینه‌ها داشتند، محل نصب و جانمایی آنها بود که به هیچ وجه ین آینه‌ها قابل مقایسه با سیستم رادار نقطه کور نیستند اگرچه رادار نقطه کور دارای هزینه های بیشتری است اما امنیت و ضریب اطمینان رادار نقطه کور بسیار بالاتر است.

با نظر سنجی انجام شده از رانندگان خودروهای لوکس که از هر دو سیستم استفاده کرده اند، هرچند که برخی از مصرف کنندگان به خاطر گرانی رادار نقطه کور بیشتر از آینه های محدب استفاده می‌کردند و آن را ترجیح می داند مشخص شد که آن رانندگانی که دارای سیستم رادار نقطه کور بودند، بسیار با اطمینان تر رانندگی کرده و درصد رضایت و امنیت بیشتری را به نسبت سایر رانندگان داشتند.

همچنین سامانه رادار نقطه کور در ماشین های سنگین و کامیون های بزرگ که نسبت به ماشین‌های سواری نقاط کور بیشتری دارند، استفاده دارد.

این سیستم یکی از کاملترین تجهیزات در ماشین‌های لوکس است که دقیقا مانند قطعه اورجینال ماشین کار می‌کند انگار که آپشن توسط کارخانه سازنده روی ماشین نصب می‌شود این اجزا توسط کمپانی تویوتا تایید شده و خیلی نزدیک تر به سیستم های اصلی خودروهایی که در کارخانه ساخته می‌شوند است. لازم به ذکر است که این سیستم رادار نقطه کور در روی پوششهای پلاستیکی مشاین کار می کند و قابل استفاده با بالاترین دقت است و روی پوشش‌های آهنی ماشین عملکرد این ماشین به شدت کاهش می‌یابد پس حتما در محل نصب آنها باید دقت لازم را داشت. نتایج تجربی سیستم BSDWS نشان می‌دهد که اهداف متحرک پشت ماشین و طرفین چپ و راست ماشین را به راحتی و ایمن شناسایی کرده تا راننده بتواند در محیط‌های روزانه و شبانه بدون دغدغه رانندگی کند و قابل استفاده در تمامی شرایط می‌باشد. این مقاله توسط یکی از مهندسان بزرگ ارائه شده است که راجع به سیستم هشدار نقطه کور برای خودر می‌باشد. این رادار در شرایط مخلتف شب و روز و شرایط مختلف آب و هوایی تست شده و عملکرد راضی‌کننده ای را از خود بر جای گذاشته است ساختار الکوریتم سیستم رادار نقطه کور حد واسط فرکانس پردازنده سیگنال و سنسور حرکتی و حرارتی نقاط کور با روش‌هایی که با روش اصولی کالیبره کردن توسط تکنیسین های مخصوص این کار بطور دقیق کار می‌کند. طبق این تست که روی ماشین‌های مختلف انجام شد مشخص شد ماشین‌هایی که فاقد آپشن رادار نقطه کور بودند در مقایسه با خودروهای دارای این آپشن بودند بیشتر با خطر مواجه شده و درصد تصادف بیشتری داشتند.

اجزای تشکیل دهنده رادار نقطه کور

رادار نقطه کور از اجزای زیر تشکیل شده است:

دو عدد سنسور فابریک که یکی از انواع سنسورهای ماکروویو یا الکترو سونیک بوده، کیت پردازنده سیستم، بیزر هشدار دهنده، ال‌ای‌دی های آینه، سیم‌کشی کامل فابریک، آینه‌های جانبی فابریک

اجزای تشکیل دهنده رادار نقطه کور

راه حل برطرف کردن نقاط کور خودرو نصب رادار نقطه کور توسط شرکت کار آپشن می‌باشد.

قیمت رادار نقطه کور

قیمت رادار نقطه کور بستگی به نوع و مدل خودروی شما دارد. اما با توجه به اینکه مجموعه کار آپشن وارد کننده انوع آپشن‌های خودرو (از جمله سنسورهای رادار نقطه کور) است، و نیز با نگرش به اینکه کار آپشن دارای تعدادی نمایندگی در تهران می‌باشد بنابر این قیمت رادار نقطه کور به نسبت سایر ارائه دهنده های این سنسور مناسب تر می‌باشد. با نگرش به تغییر مداوم قیمت ارز در این روزها خواهشمند است برای اطلاع دقیق از قیمت رادار نقطه کور با کارشناسان کار آپشن تماس بگیرید.

.

سنسور رادار نقطه کور

نصب رادار نقطه کور بر روی خودروها

نصب رادار نقطه کور بر روی تمامی خودروها امکان‌پذیر می‌باشد که از جمله این خودروها که سنسور رادار نقطه کور بر روی آنها نصب شده است می‌توان خودروهای زیر را نام برد:

  • رادار نقطه کور سانتافه
  • نصب رادار نقطه کور سراتو
  • سنسور رادار نقطه کور سورتنو
  • نصب رادار نقطه کور اپتیما
  • رادار نقطه کور جک S5
  • سنسور رادار نقطه کور ۲۰۶
  • نصب رادار نقطه کور برلیانس
  • و...

برای اطلاعات بیشتر درباره نصب رادار نقطه کور بر روی خودروی شما و چگونگی کارکرد این سنسور لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چند نمونه ویدئو رادار نقطه کور کار آپشن

چند نمونه از نصب رادار نقطه کور که توسط کار آپشن انجام شده است را در زیر مشاهده می‌فرمایید.

برای مشاهده ویدئوهای مشابه در زمینه نمونه کارهای انجام شده برای نصب سنسور رادار نقطه کور در کانال آپارات کارآپشن لطفا اینجا را کلیک کنید.

سایر محصولات مشابه