فرمان سه حالته یا فرمان برقی

فرمان سه حالته یا فرمان برقی

فرمان سه حالته یا فرمان برقی (EPS) روی بسیاری از خودروهای لوکس به عنوان یک آپشن نصب می باشد. دلیل نصب این آپشن که کار آن تنظیم نحوه عملکرد فرمان است، خطرناک بودن نرمی فرمان هیدرولیک در زمانی که سرعت اتومبیل بسیار بالا است، می باشد. در اصل فرمان سه حالته خودرو قابلیت انتخاب عملکرد فرمان در شرایط مختلف جاده را به راننده می دهد و جایگزین فرمان هیدرولیک خودرو شده است.

یکی از حساس ترین اجزا خودرو ، فرمان خودرو است، که در گذشته به صورت مکانیکی بر روی خودرو ها قرار دادشت ، پس از آن سیستم فرمان های هیدرولیکی رواج پیدا کرد و امروزه سیستم فرمان الکتریکی طرفداران زیادی دارد. از جمله نواقص فرمان مکانیکی سفت بودن فرمان و لرزیدن آن در سرعت های بالا بود . برای بهبود فرمان مکانیکی، فرمان های هیدرولیکی ساخته شدند که بسیار نرم بوده و ایمنی را نیز به همراه داشتند البته فرمان های هیدرولیکی هم نواقصی مانند مصرف انرژی موتور به دلیل وصل شدن به موتور خودرو رو دارند. به همین دلیل برای بهبود فرمان های هیدرولیکی فرمان های الکتریکی اختراع شدند. سیستم فرمان الکتریکی بدین گونه است که در آن یک موتور برقی کوچک که به صورت مستقل کار می کند، نیروی اضافی برای راحت چرخاندن فرمان را ایجاد می کند. و توانی از موتور خودرو نمی گیرد و باعث کاهش مصرف انرژی خودرو می شود .

عملکرد فرمان سه حالته بدین صورت است که در سه حالت Sport ، normal ، comfort با توجه به شرایط جاده با فشردن یک کلید تنظیم می شود.
حالت sport فرمان سه حالته برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که خودرو دارای سرعت بالایی است و برای کنترل و امنیت آن نیاز به فرمانی دارد که از سفتی و توانمندی قوی تری برخوردار باشد. همچنین حالت normal برای رانندگی در شرایط عادی و روتین می باشد . و حالت comfort فرمان سه حالته زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که خودرو نیاز به فرمانی نرم دارد مانند زمانی که نیاز به چرخش دارد یا خودرو ساکن است.

کار آپشن عرضه کننده فرمان سه حالته انواع ماشین ها و همچنین انواع آپشن خودرو با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.
چند نمونه از نصب فرمان سه حالته که توسط کار آپشن انجام شده است را در زیر مشاهده می‌فرمایید..